Aldara 5% krem inneholder virkestoffet imikvimod. Det brukes til lokalbehandling av utvortes genitale og perianale veneriske vorter (condylomata acuminata), overflatisk basalcellekreft (sBCCs) og aktinisk keratose (AK) i ansiktet og hodebunnen.
Aldara 5% krem leveres i pakninger à 12 engangsposer med 250 mg krem i hver pose.
Leveringssituasjon
Det er mangel på Aldara 5% krem. Ny forsyning er forventet å være tilgjengelig i apotek ca. 1. november. Årsaken til mangelen er mangel på virkestoff.
Legemidler som kan brukes i stedet
Legemiddelverket har bestemt at apotek kan levere ut Aldara 5% krem eller tilsvarende legemiddel i utenlandske pakninger fra EU-/EØS-land, dersom de utenlandske pakningene er tilgjengelig. Vedtaket er gyldig inntil norske pakninger med Aldara 5% krem igjen kan leveres, foreløpig satt til 10.02.2020.
Råd til leger
- Pasienter som bruker Aldara 5% krem bør få informasjon om at de kan få utenlandske pakninger med imikvimod på apoteket, som er det samme som Aldara 5% krem.
- Det vil ikke alltid være utenlandske pakninger tilgjengelig på alle apotek. Apotek eller pasient tar kontakt dersom det er nødvendig å finne et alternativ.
- Diskuter eventuelle allergiproblemer med pasienten med tanke på at utenlandske pakninger med imikvimod kan inneholde andre hjelpestoffer.
Råd til apotek
- Vær nøye med å informere kundene om hvorfor de får utenlandsk pakning med Aldara 5% krem eller tilsvarende legemiddel.
- Gi kunden en kopi av norsk pakningsvedlegg for Aldara 5% krem ved utlevering av utenlandsk pakning.
- Det kan være andre hjelpestoffer i de utenlandske pakningene med imikvimod. Dette kan gi risiko for allergi. Vær nøye med å informere kundene om dette.
- Dersom utenlandske pakninger ikke lar seg skaffe må lege kontaktes for at pasienten eventuelt kan få andre medisiner eller behandling.
Råd til pasienter
- Vær nøye med å følge rådene fra lege og apotek.
- På grunn av mangelen på Aldara 5% krem kan apoteket tilby deg utenlandske pakninger med imikvimod, dersom de utenlandske pakningene er tilgjengelig.
- Det vil ikke alltid være utenlandske pakninger tilgjengelig på alle apotek. Kontakt legen din dersom det er nødvendig å finne et alternativ.
Refusjon
Det er kun pasienter som har blå resept fra legen på Aldara 5% krem som kan få utenlandske pakninger med imikvimod utlevert på blå resept. Ved refusjonsresepter må de utenlandske pakningene ekspederes på uregistrert varenummer og §3a i FarmaPro.
Følgende opplysninger skal legges inn ved registrering:
Refusjonskode:
- ICPC: -90, B99, S77, S80
ICD: -90, C44, D80, D81, D82, D83, D84, L57.0 - TK.nummer: 0366
- Vedtaksdato: 29.03.2019
Legemiddelverkets vedtak om refusjon er gyldig til norske pakninger med Aldara 5% krem er tilgjengelige igjen, foreløpig satt til 10.02.2020.